A cikk szerzõje:
IdealBody®
A cikk szerzõje:
IdealBody®
Bizonyára mindenki számára ismerős az a mondás, hogy a kismama kettő helyett eszik. De mennyire állja meg ez a helyét? Valóban sokkal több táplálékbevitelre van szükség a fejlődő magzat miatt?
Ebben a cikkben ennek is utánajárunk és arra is választ kapsz, hogy milyen a helyes kismama étrend, szabad-e fogyókúrázni a terhesség alatt és mit kell tudni a terhességi cukorbetegségről.
Mielőtt nagyon belemerülnénk a részletekbe, a legelején fontos tisztázni, hogy a terhesség, a fejlődő magzat nem jelenti azt, hogy a fogantatástól kezdve a kismamának kettő helyett kellene ennie. Az igaz ugyan, hogy a kismama energiaszükségletében van némi növekedés, de ez semmiképpen sem indokolja a túlzott mértékű táplálékbevitelt.
A napi energiaszükségletet nagyon sok dolog befolyásolja. Függ a testmagasságtól, a testsúlytól, a kortól, a nemtől, a fizikai aktivitástól, a végzett munka jellegétől (fizikai vagy szellemi). Nagy általánosságban egy átlagos testmagasságú és átlagos testsúlyú felnőtt nő napi energiaszükséglete kb. 2000 kcal.
A terhesség idején ehhez képest több energiát kell bevinni. Az első trimeszterben napi 150-200 kcal plusz energiabevitelre van szükség, a második és a harmadik trimeszterben pedig plusz 300 kcal-ra. Hogy a gyakorlatban is lásd ezek a kalóriamennyiségek mit jelentenek összeszedtünk néhány példát — az egyes pontok külön-külön teszik ki a 150, illetve a 300 kcal-t, nem együtt:
150 kcal
300 kcal
A terhesség 9 hónapja alatt van egy természetes súlygyarapodási folyamat. Ezért alapvetően nem kell amiatt aggódnod, hogy folyamatosan szaladnak fel rád a kilók. Legalábbis addig nem, amíg ez normál mértékű súlygyarapodás. És akkor itt jön a nagy kérdés, mennyi súlygyarapodás a normális? Sok mindentől függ, de körülbelül 9-12 kg súlygyarapodás tekinthető átlagosnak a 9 hónap alatt. Ez a 9-12 kg-os súlytöbblet több részből adódik össze:
Ez a természetes súlygyarapodás a terhesség egészséges lefolyását szolgálja, valamint a szülést követően a szoptatáshoz szükséges energiaszügségletet fedezi.
Fontos tisztázni, hogy az, hogy ki hány kilogrammot hízik a terhesség során csak részben függ a táplálkozástól. A súlygyarapodás mögött hormonális változás, valamint alkati tulajdonság is állhat. És arról sem szabad megfeledkezni, hogy ikerterhességnél közel 18 kg a normális súlygyarapodás.
Ha a szülés után szeretnéd visszaszerezni régi formád, érdemes megnézned szakértői videónkat:
Amikor valaki állapotos lesz, rögtön azt hallja mindenhonnan, hogy mennyire fontos az egészséges életmód a terhesség során.
Az egészséges életmódnak az egészséges táplálkozás csak egy része, mellette a rendszeres mozgás legalább annyira fontos. Mind a táplálkozásnál, mind a mozgásnál figyelembe kell venni, hogy terhes vagy. Edzés közben például csak olyan gyakorlatokat szabad végezni, ami várandósoknak is megengedett.
A kismama étrend kapcsán is vannak követendő szabályok. A legfontosabb, hogy terhesség idején a klasszikus értelemben vett fogyókúrát el kell felejteni! A hagyományos diéta terhesség alatt egyáltalán nem javasolt, ugyanis az hatással van a baba fejlődésére is. A fogyókúra tiltása viszont nem azt jelenti, hogy ne kellene odafigyelni az étkezésre. Sőt! A terhesség idején még nagyobb szerepe van, hogy mit eszel, mit iszol. A kismama diétás étrend két nagyon fontos szempontot kell szem előtt tartson:
Az ideális kismama étrendnél a minőség az, amire leginkább oda kell figyelni. Nem mindegy mit eszel! Igyekezz mindenből minőségi terméket levenni a polcokról! Mert amit eszel, az bizony a babád fejlődésére is hatással van. Azon túlmenően, hogy elegendő kalóriát kell bevinni, nemcsak az számít, hogy ez fedezze a napi energiaszükségleted. Az legalább olyan fontos, hogy a bevitt kalória biztosítsa a szervezeted tápanyagszükségleteit is. Vagyis az elfogyasztott ételek tartalmazzanak elegendő ásványi anyagot, vitamint – illetve fehérjét, szénhidrátot, zsírt.
Rendszeres, napi ötszöri étkezés az ajánlott. Az egészséges életmód eleve a napi többszöri (több, mint napi három) étkezést ajánlja, de kismamák esetében ez különösen igaz. Az első trimeszter idején a legtöbb kismamát reggeli rosszullétek gyötrik. A rendszeres, többször kisebb mennyiségű étkezés javíthat ezen, csillapíthatja a hányingert. Érdemes közvetlenül ébredés után, még az ágyban elfogyasztani pár kekszet és utána picit még várni kell a felkeléssel. Ez is segítség lehet a reggeli rosszullét ellen.
Az ideális kismama étrend minőségi alapanyagokat tartalmaz, összeállításánál érvényesül a változatosság és megfelel a kismama napi energiaszükségletének.
A változatos étrend azt jelenti, hogy az ételek összeállításánál egyrészről az összes makrotápanyagot bevisszük a szervezetünkbe (fehérjék, szénhidrátok, zsírok), másrészről az összes élelmiszercsoportból válogatunk. A főbb élelmiszercsoportok:
A gabonafélék az egészséges táplálkozás alappillérei, ezért naponta akár többször is érdemes gabonafélét fogyasztani. De persze nem mindegy, hogy miből. A teljes kiőrlésű lisztből vagy a durumlisztből készült termékek a legjobbak. Kutatások igazolják, hogy ezek fogyasztása segíti a második és harmadik trimeszterben sok kismamát érintő székrekedés megelőzését.
A gabonafélék nemcsak az energia- és szénhidrátszükséglet biztosításában játszanakik szerepet, hanem fehérjetartalmuk is jelentős.
Terhesség idején naponta minimum 3 alkalommal ajánlott gyümölcsöt fogyasztani. A zöldségeket azonban még ennél is gyakrabban ajánlott. Mind a zöldségek, mind a gyümölcsök jelentős mennyiségben tartalmaznak vitamint, ásványi anyagot és rostokat. A legjobb, ha ezeket nyers állapotban fogyasztod, mert így sokkal több a tápanyagtartalmuk, mintha feldolgozva ennéd. A hőkezelés hatására ugyanis ezeknek az értékes tápanyagoknak egy jelentős része elbomlik.
A tápanyagtartalom miatt érdemes inkább a szezonális gyümölcsöket, zöldségeket választani a kínálatból, mert ezekben sokkal több hasznos tápanyag van, mint az egyébként kapható, de nem az aktuális szezonba illő zöldségben, gyümölcsben.
Vannak puffasztó hatású zöldségek és gyümölcsök, mint a hüvelyesek és a különféle káposzták. Ha ezek fogyasztása nálad is puffadással jár, akkor érdemes kerülni ezeket.
A tej és tejtermékek kiváló fehérjeforrások. Teljes értékű fehérjét tartalmaznak, amelyek fedezik az emberi szervezet számára szükséges esszenciális aminosavakat, amelyekből aztán a szervezet felépíti a saját fehérjéit. Naponta körülbelül fél liter tej vagy tejtermék fogyasztása ajánlott.
A tojás ugyan szintén remek fehérjeforrás, de a tojássárgája magas koleszterintartalmú, ezért a koleszterin problémával küzdők csak mértékkel fogyasszák.
A fehérje nagyon fontos makrotápanyag – nem hiába ez az egész IdealBody® alapja.
A tej és tejtermékekhez hasonlóan a húsok is remek fehérjeforrások. És mivel nagyon sokféle hús létezik, ezért a húsok fogyasztásánál is fontos a változatosság. Naponta legalább egyszer érdemes valamilyen sovány húst fogyasztani – a legtöbb diétás recept éppen ezért tartalmaz húsokat. Sovány húsnak számítanak a vadhúsok, a csirkemell, a pulykamell, a csirkecomb, a pulykacomb, a sertéskaraj, a sertéscomb és akár a sovány marhahús is.
A húskészítmények zsírtartalma már általában magasabb, így ezeknél is érdemesebb olyat választani, ami soványabb. A csirkemell sonka és a pulykamell sonka például ideális választás.
Idehaza sajnos a halfogyasztás nem igazán elterjedt, pedig nagyon fontos része az egészséges táplálkozásnak. Kismamaként heti egy-két alkalommal mindenképpen iktass be valamilyen halas ételt.