A cikk szerzõje:
IdealBody®
A cikk szerzõje:
IdealBody®
A kollagén szervezetünk egyik legfontosabb építőköve, amiből az életkor előrehaladtával a szervezet egyre kevesebbet termel. Mennyi kollagén kell naponta?
Bizonyos korig kiegyensúlyozott táplálkozással képes lehetsz elegendő kollagént termelni természetes úton, de az ízületek védelmére, az izomnövekedésért, illetve a bőröd és a hajad egészségének érdekében érdemes megfontolni egy jó minőségű, könnyen felszívódó kollagén szedését. Mennyi kollagén kell naponta, hogy igazán jól érezd magad a bőrödben?
Ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat, olvass tovább, ha kíváncsi lettél!
A kollagén egy olyan fehérje, amely az egészséges ízületekért és a bőr rugalmasságáért, feszességéért felelős. A csontokban, az izmokban és a vérben is megtalálható, a bőr háromnegyedét, míg a test fehérjéinek egyharmadát teszi ki. Ahogy öregszünk, a kollagén lebomlik, szervezetünk pedig egyre nehézkesebben tudja újratermelni, ezért is fordulnak sokan kollagén tartalmú kiegészítőkhöz.
A kollagén nem csak hasznos, hanem valójában elengedhetetlen a jó egészség megőrzéséhez. Segít a bőr hidratáltságának fenntartásában és az ízületi gyulladás okozta fájdalom csillapításában, emellett a véralvadást, a sebgyógyulást és az idegrendszer védelmét is támogatja.
A kollagénnek eddig 28 típusát azonosították, amelyek közül az I-es, a II-es, a III-as típusok a leggyakoribbak az emberi szervezetben.
I-es típus
A szervezet kollagénjének 90%-át teszi ki, és a bőr, a csontok, az inak, a rostos porcok, a kötőszövet és a fogak szerkezetét biztosítja.
II-es típus
Az ízületeket párnázó rugalmas porcokban található.
III-as típus
Támogatja az izmok, szervek és artériák szerkezetét.
A bőr rugalmasságának és hidratáltságának megőrzéséért, a ráncok elleni küzdelemben, illetve hajkoronád dúsításában az I-es típusú kollagént tartalmazó kiegészítők lesznek a harcostársaid. Ízületi fájdalom és gyulladás esetén pedig válaszd a II-es típust. Az IdealBody kollagén termékek között megtalálhatod a bőrspecifikus, I-es típusú kollagént, hialuronsavat és elasztint tartalmazó folyékony kollagéneket, és a I. és II. típusú kollagént tartalmazó kollagén italport, így bármilyen problémára keresel megoldást, megtalálhatod a számodra tökéletes kollagént.
A napi kollagén bevitel rendkívül fontos — a hidrolizált kollagén pedig az egyik leggyakrabban használt kollagénfajta a táplálékkiegészítőkben, mivel könnyebben szívódik fel, mint a többi készítménytípus. Gyakran kapszula vagy por formájában árulják, ez utóbbit hideg és meleg italokhoz, levesekhez keverik, de a folyékony kollagén ital is népszerű megjelenési formája.
Arról, hogy pontosan mennyi kollagén kell naponta, jelenleg hivatalos állásfoglalás nincs, azonban néhány kecsegtető eredményű tudományos vizsgálatra alapozva a következőket érdemes figyelembe vennie annak, aki szeretné feltölteni kollagén raktárait a szépségéért és aki aktív sportolás mellett pótolná ezt a rugalmas fehérjét.
Ennyi kollagén kell naponta: egy 2019-ben végzett kutatás alapján napi 2.500 mg és 15.000 mg közötti mennyiség egészséges és hatásos lehet. Más humán klinikai vizsgálatok rámutattak, hogy bizonyos esetekben akár 2.500-5.000 mg is elég lehet naponta, azonban a gyakorlati tapasztalatok és visszajelzések alapján napi 5-10.000 mg kollagént kell naponta fogyasztani annak, aki biztosra akar menni és mi is ezt javasoljuk. A nagyobb dózis semmiféle negatív hatással sem jár, ellenben biztosítja, hogy a kollagén az egyéni különbségek mellett is garantáltan kifejtse fiatalító, bőrszépítő hatását és az ízületek egészségét is javítsa. Sőt, az 5.000 mg feletti dózis erősítheti a csontokat, ami főleg a változó korban lévő hölgyek számára kedvező, ugyanis a hormonális változások miatt leginkább őket fenyegeti a csontritkulás veszélye.
Szintén biztató eredményeket hozott ez a 24 hetes vizsgálat, amiben atléták vettek részt. A sportolók napi 10.000 mg kollagént szedtek, s az ízületi fájdalommal küzdők egyértelműen pozitív változásról számoltak be a kontrollcsoporthoz képest.
A szervezet két aminosav - a glicin és a prolin - kombinálásával állítja elő a prokollagént, ami a kollagénképződés alapköve. Segítheted a szervezetedet e fontos fehérje előállításában, ha gondoskodsz arról, hogy C-vitaminból, illetve ásványi anyagokból a megfelelő mennyiséget kapja jó minőségű vitaminok és antioxidánsok szedése által.
Az életkor előrehaladtával a szervezet kevesebb kollagént termel, ami a bőr kiszáradásához és a ráncok kialakulásához vezet. Számos tanulmány azonban kimutatta, hogy a kollagén peptidek vagy kollagént tartalmazó étrend-kiegészítők segíthetnek lassítani a bőr öregedésének folyamatát.
Egy 2019-ben publikált tanulmány szerint például napi 3-10 gramm kollagén szedése átlagosan 69 napon keresztül a bőr rugalmasságának és hidratáltságának javulásához vezetett.
Tehát összefoglalva a lényeg:
A kollagénkiegészők több fajtája ismert, beleértve a zselatint, a nem-denaturált kollagént és a hidrolizált kollagént. A hidrolizált kollagén azért a legideálisabb forma, mert könnyen felszívódó darabokra, úgynevezett peptidekre bomlik.
Míg a fehérjék peptidek és aminosavak hosszú láncai, addig a peptidek rövid láncok, amelyeket a szervezet könnyebben képes feldolgozni. A hidrolizált kollagén szarvasmarhából, sertésből vagy halakból származik.