A cikk szerzõje:
IdealBody®
A cikk szerzõje:
IdealBody®
Melyek a legjobb fogyókúrás ételek, és milyen recepteket érdemes ismerni, amelyek ezekből az alapanyagokból dolgoznak?
A 21. század egyik legnagyobb problémája a túlsúly: világszerte több százmillió embert érint. Ezért nem is meglepő, hogy az interneten böngészve a fogyókúrás receptek, fogyókúra ételek és a legjobb diétás ételek témakör milyen gyakran jön elő. A diétázók időt és energiát nem kímélve próbálnak rájönni, hogyan lehet fogyni 2 hét alatt vagy, hogy melyik a legjobb 5 napos diéta, természetesen megszorítások nélkül.
Bár a közszájon forgó, népszerű diétás módszerek közül sok a megalapozatlan elmélet, azt legtöbbször jól gondolják a fogyni vágyók, hogy a fogyás diéta nélkül az esetek többségében nem lehetséges. Ez azért van, mert a testsúlyunkat 80%-ban a táplálkozás határozza meg, és csak a maradék 20%-ot teszi hozzá a mozgás. Fogyókúrás receptekkel tele van az internet, ám a megfelelő diétás étrendet kialakítani nem mindig egyszerű.
A legjobb diétás ételek összegyűjtése előtt tisztázzuk: miben mások a fogyókúrás ételek a többitől?
Röviden a kalóriatartalmukban és a tápanyag összetételükben. A fogyókúrás kaják alacsony kalória- és szénhidráttartalmú ételek, ami általában magas fehérjetartalommal párosul. Sok bennük a rost, kevés a zsír, és jó esetben hosszú ideig eltelítenek. Tévhit ugyanakkor, hogy a fogyókúrás receptek kis adag ételt jelentenek, mert egészséges táplálkozás mellett nem lesz koplalás a diéta.
Mivel ennyire népszerű téma, szinte természetes, hogy a fogyókúrás ételekkel kapcsolatban számos tévhit is kering. Nézzük, mik ezek!
1. Van olyan étel, ami fogyaszt.
Bár lenne. Igazából nem egy adott étel fogyaszt, hanem ha az elfogyasztott ételekből nyert energiamennyiség nem fedezi a tested napi szükségletét. Éppen ezért ne dőlj be a negatív kalóriás ételeknek sem. Kalóriát természetesen ezek is tartalmaznak, csak nagyon keveset.
2. A fogyókúrás ételek olcsón nem beszerezhetők.
Ez az állítás akkor sem igaz, ha a különböző étkezéshelyettesítő termékeket vagy a fehérjeporokat nézzük, de ha a saját magad által elkészített fogyókúrás receptekről van szó, akkor az ár semmiben sem tér el a hagyományos étkezésektől. Zöldség, hús, hüvelyesek, sovány tejtermékek adják az alapját, aminek hizlalóbb verziói eleve megtalálhatók a háztartásban.
3. A szénhidrát ellenség
Ahhoz, hogy sikeres legyen a fogyás, a szénhidrátot nem kell kiiktatni az életünkből, sőt! Szénhidrátra szüksége van a szervezetünknek, a lényeg a mennyiségben és a minőségben rejlik. Az egyszerű, gyorsan felszívódó szénhidrátok helyett válaszd az összetett szénhidrátokat, amik hosszú időre eltelítnek, és ezekből is limitáld az elfogyasztott mennyiséget. Kiegyensúlyozott diétában a reggeli 30-40 gramm, az ebéd pedig 50-60 gramm szénhidrátot is tartalmazhat.
4. A light termékek automatikusan diétásak
A light feliratot a zsírszegény termékeken szokás feltüntetni, ám hogy az alacsonyabb zsírtartalom mellett mi a többi összetevő, arról ez a felirat nem árulkodik. A light felirat csak annyit jelent, hogy az adott termék az eredeti változathoz képest arányaiban más zsír- és szénhidrát tartalommal rendelkezik, a kalóriaérték ettől még lehet magas.
5. Minél kevesebb kalória van az ételben, annál gyorsabban fogysz.
Ezt a tévhitet akárki meg tudná cáfolni, aki megtapasztalta már a jojó effektust, mégis szilárdan tartja magát a köztudatban. Az első pár nap alatt lehet, hogy látványos lesz a mérlegen látott eredmény, ám ez később visszaüt. Amikor a szervezet rájön, hogy koplaltatod, vészüzemmódba kapcsol, raktározásba kezd, a fogyás pedig meg fog állni. Az anyagcseréd ezzel egy időben lelassul, így amikor visszatérsz a megszokott étkezésedhez, a szervezet már nem tud mit kezdeni azzal a kalóriamennyiséggel, így visszajönnek a kilók – kamatostul.
Na jó, de akkor mégis mit egyek? – kérdezhetnéd. Már mutatjuk is, íme a legjobb fogyókúrás ételek listája!
Tojás
A tojás a fehérjedús, diétás étkezés alfája és omegája, aki diétázott már, az biztosan tudja, mennyire hasznos is ez az étel. A tojás az egyik legjobb természetes fehérjeforrás, hosszú távon teltségérzetet biztosít, olcsó, és rengeteg féle képpen elkészíthető. Csinálhatsz belőle rántottát, tükörtojást, főtt tojást, omlettet, kombinálhatod zöldségekkel vagy húsfélékkel… a variációk száma végtelen.
Burgonya
Igen, tényleg a krumplit ajánljuk, mint diétás ételt. A krumplinak nagyon rossz a híre, mert kevesen tudják, hogy igazából nem magával a növénnyel, hanem az elkészítési módjával van baj. Míg a majonézes, ketchupbe mártott sültkrumpli természetesen egyáltalán nem diétás, addig a vízben, héjjában főtt burgonya tökéletes választás.
Joghurt
A görög vagy natúr joghurt szuper édesség lehet a diéta alatt. Megfelelő arányban tartalmazza a fehérjét, zsírt és szénhidrátokat, segít szinten tartani a vércukorszintet és elűzi az éhségérzetet. De vigyázz! Az ízesített bolti joghurtokról mindez már nem mondható el!
Túró
A túró nem véletlenül a diétázók egyik kedvenc étele: nagyon magas a fehérjetartalma, kiválóan laktat, fogyasztható sósan és édesen is, jó kombinálható zöldségekkel, gyümölcsökkel, felvágottal. Mindemellett pedig a zsírszegény változat mindössze 80 kalória!
Zöldségek
Zöldségekből nem lehet annyit enni, hogy az megártson a diétának, nem véletlen, hogy a diétás étrend egyik alappilére lett. Választhatod a különböző salátaféléket, paradicsomot, paprikát, hüvelyeseket, répát, spárgát, szinte tényleg lehetetlen mellélőni. A zöldségekből diétás zöldséglevest is főzhetsz, amivel a napi folyadékszükségleted egy részét is pótolhatod, és egy újabb ízt viszel be az étrendedbe.
Húsok
A zöldségek mellett a húsok a másik élelmiszer, ami minden diétázó tányérján megtalálható. Itt azonban nem csak a száraz csirkemellre kell gondolni! A marhahús tökéletes fehérjeforrás, ami már kis adagban is laktat, és az izmok védelmében is segít. Ha szereted a halakat, szintén jó választás a lazac, mert a benne található Omega-3 zsírsavak még az inzulinszint csökkentésében is segítenek. Arra figyelj, hogy a húsokat inkább párold, ne bő olajban süsd!
Teljes kiőrlésű kenyér
Ha valamihez nagyon szeretnél egy kis kenyeret fogyasztani, vagy szükséged van egy kis jó szénhidrátra, akkor a teljes kiőrlésű kenyér lesz az, ami a legjobban illik a diétás étrendbe. A fehér kenyérrel ellentétben a teljes kiőrlésű változatnak nagyon magas a rosttartalma, a lassan felszívódó szénhidrátok pedig hosszú időre eltelítenek.
Piros bogyós gyümölcsök
Ha gyümölcsre vágysz, a piros bogyós gyümölcsökkel nem lőhetsz mellé. Ezek kevés kalóriát tartalmaznak, viszont magas az antioxidáns- és rosttartalmuk, és kielégítik az édesség utáni vágyat. Tipp: a bogyós gyümölcsöket összekeverheted a joghurtoddal is.
Rizs
Rizst általában nem esznek a diétázók, pedig kis mennyiségben nagyon hasznos! Magas a rosttartalma és gazdag összetett szénhidrátokban, aminek köszönhetően hosszú időre biztosítja a jóllakottság érzését. Ráadásul a tévhittel ellentétben a szénhidrátokat nem kell teljesen kiiktatni diéta alatt sem, csak kisebb mennyiségben kell fogyasztani, az egyszerű szénhidrátok helyett az összetett szénhidrátokat választva.
Zab
A zab titka szintén a magas rosttartalomban rejlik, éppen ezért a diétázók egyik legjobb barátja. A zabot szinte bármire használhatjuk: készíthetünk belőle lisztet, keverhetjük a joghurtba vagy kefírbe, süthetünk, főzhetünk vele. A zab az egyik leglaktatóbb alapanyag, ami hosszú órákra jóllakottság érzést biztosít, így használd mindenben, amiben csak lehet.
Az alapanyagokat már ismerjük, de mit főzzünk ezekből a hozzávalókból? A helyes mennyiségek és arányok kialakítása nem is olyan bonyolult. Diéta alatt sem szabad koplaltatni a szervezetet, ezért fontos, hogy rendszeresen étkezz. Ebédre egy nagyjából 600 kalória értékű fogás a legideálisabb, a nap többi étkezése pedig 300 kalóriás diétás étel legyen.
Ezeket a kalóriaértékeket könnyen kiszámolhatod az interneten található kalóriakalkulátorral, de mutatunk egy offline is működő módszert. A 600 kalóriás ebéd kiszámításához nagyon jó közelítő értéket kapsz, ha a tenyered segítségével méred ki az összetevőket:
600 kcal = 1 tenyérnyi sovány hús + 1 ökölnyi zöld köret + 1 ökölnyi gabonaköret
Ezeket az arányokat és alapanyagokat betartva készíthetsz például mézes-mustáros-currys csirkével töltött cukkinit, fűszeres hekket serpenyős-hagymás burgonyával, kakukkfüves kefires csirkecsíkokat gerslivel, sajtos parajjal töltött csirkemellet vagy épp sült csirkecombot párolt barna rizzsel, céklasalátával.
Ha ezeket a finomságokat látva kedvet kaptál a főzéshez, és örülnél egy egész diétaprogramra való reggelinek és ebédnek, akkor rendeld meg első saját receptkönyvünket! Az IdealBody® szakácskönyvben 60 receptet találsz változatos ízvilágban, egyszerűbb és különlegesebb receptekkel az egész család számára.