BLOG

Mi a fehérje és mit kell tudni a fehérjeporokról?

IdealBody®

A cikk szerzõje:

IdealBody®

 

A megfelelő mennyiségű protein fogyasztása nélkülözhetetlen az egészséges táplálkozáshoz, de mi a fehérje, és milyen funkciókban segíti a szervezetedet? Milyen forrásai vannak, és mikor lehet jó választás egy kiváló minőségű fehérjeturmix?
 

Mi a fehérje és mi a szerepe az emberi szervezetben?


A fehérjék, vagyis a proteinek rendkívül összetett anyagok, amelyek minden élő szervezetben jelen vannak, és közvetlenül vesznek részt az élethez nélkülözhetetlen kémiai folyamatokban. Jelentőségüket már a 19. század elején felismerték a kémikusok, köztük Jöns Jacob Berzelius, aki 1838-ban alkotta meg a protein kifejezést, ami a görög prōteios szóból származik. A protein jelentése „első helyet foglal”.

A fehérjék jelentősége elsősorban a funkciójukkal függ össze, hiszen többek között katalizálják az anyagcsere-reakciókat, a DNS-replikációt, reagálnak az ingerekre, biztosítják a sejtek szerkezetét, illetve molekulákat szállítanak egyik helyről a másikra. Izmaink, szívünk, agyunk, bőrünk és hajunk is elsősorban fehérjékből épül fel.

  • A fehérjék segítik a vér és más testnedvek megfelelő pH-értékének, illetve a vér és a környező szövetek folyadékegyensúlyának fenntartását. 
  • A fehérjék antitesteket képeznek, hogy megvédjék a szervezetet a kórokozóktól, például a betegséget okozó baktériumoktól és vírusoktól.
  • A fehérjék energiával látják el a szervezetet, hiszen grammonként négy kalóriát tartalmaznak, ugyanannyi energiát, mint a szénhidrátok. Azonban a szervezeted csak végszükség esetén akarja energiaként felhasználni a fehérjét, mivel ezt az értékes tápanyagot számos más funkcióhoz is felhasználja. A szénhidrátok és a zsírok sokkal alkalmasabbak az energia biztosítására, azonban ha koplalsz, a szervezeted lebontja a vázizmot, és az ebből származó aminosavakat is felhasználja, ha a szénhidrátraktárakhoz nem fér hozzá. Ez előfordulhat kimerítő edzés után, vagy ha általában nem fogyaszt elég kalóriát. 

Mi segíti a fehérje felszívódását?


Vannak olyan helyzetek, amikor szükség lehet egy kis segítségre, hogy a fehérjeszintézis beinduljon, és a megfelelő aminosavak oda kerüljenek, ahová kell.

  • A savas ételek, mint a narancslé, az ecet és a legtöbb gyümölcsfajta proteázokat tartalmaznak, amelyek segíthetnek egészséges savakat képezni a gyomorban. Ezek képesek megbontani az aminosavakat összetartó kötéseket, így segítve a szervezetet abban, hogy minden étkezésből a legtöbbet hozza ki.
  • A B6-vitamin segíti a szervezetben lévő enzimeket a fehérjék lebontásában és az aminosavak véráramba juttatásában.
  • Összetett szénhidrátok fogyasztása fehérjében gazdag ételekkel együtt hozzájáruli a fehérjék felszívódásához.

Tipp: Ha szeretnéd tudni, hogy miből áll az egészséges, fehérjében gazdag táplálkozás, hány gramm a megfelelő fehérjebevitel, illetve mivel jár, ha nem fogyasztasz elegendő mennyiséget belőle, olvasd el a Mennyi fehérje kell az erősítéshez, diétához?, a Fehérjeforrások az egészséges fogyásért, valamint a A fehérjehiány tünetei: fehérjepótlás egyszerűen és gyorsan című cikkeinket további hasznos információkért.

Mi a fehérjeszintézis lényege?


A fehérjéket aminosavak alkotják, amelyek hosszú láncolatokat képeznek: 20 különböző típusú aminosav létezik, amelyek kombinációjával proteineket lehet létrehozni. A fehérjeszintézis azt a biológiai folyamatot jelenti, amelynek során az aminosavak peptidkötés útján, a dezoxiribonukleinsav (DNS) által kódolt genetikai terveknek megfelelően meghatározott polipeptidszekvenciákká állnak össze.

A növények az összes aminosavat képesek szintetizálni, az állatok és az emberek viszont nem, pedig ezek mindegyike nélkülözhetetlen az élethez. Az  emberi szervezet a fehérjéket elsősorban állati eredetű termékekből - pl. húsból, tejből és tojásból - nyeri, emellett még a hüvelyesek és a magvak, diófélék számítanak jó fehérjeforrásnak.

Mi a legjobb fehérjeforrás? Az állati és a növényi eredetű fehérjék is hasznosnak bizonyulnak.

Mik azok az esszenciális aminosavak?


A szervezeted a szükséges aminosavak közül kilencet nem tud előállítani. Ezeket nevezzük esszenciális aminosavaknak, amelyeket táplálkozással kell bevinni. 

A kilenc esszenciális aminosav a következő:

  • Hisztidin
  • Izoleucin
  • Leucin
  • Lizin
  • Metionin
  • Fenilalanin
  • Treonin
  • Triptofán
  • Valin

A további szükséges 11 aminosavat a szervezeted állítja elő, ezeket nem esszenciális aminosavaknak nevezzük. A nem esszenciális aminosavak az alanin, arginin, aszparagin, aszparaginsav, cisztein, glutaminsav, glutamin, glicin, prolin, szerin és tirozin.

Az aminosavak legjobb forrásai az állati eredetű fehérjékben, például a marhahúsban, a baromfiban és a tojásban találhatók. Ezek szívódnak fel és hasznosulnak a legkönnyebben a szervezetben. Azokat az élelmiszereket, amelyek mind a kilenc esszenciális aminosavat tartalmazzák, teljes értékű fehérjéknek nevezzük. Ide tartoznak például a húsféleségek, a tojás, a tejtermékek, a szója, a quinoa és a hajdina.

Azokat az élelmiszereket, amelyek tartalmaznak ugyan néhányat, de nem az összeset az esszenciális aminosavak közül, nem teljes értékű fehérjéknek nevezzük. Ilyenek a növényi eredetű fehérjék, például a diófélék, a magvak, a bab és egyes gabonafélék. Ha vegetáriánus vagy vegán étrendet követsz, akkor többféle nem teljes értékű fehérjét kell fogyasztanod annak érdekében, hogy mind a kilenc esszenciális aminosavat biztosítsd a szervezeted számára.

Mi a fehérjepor és milyen formái ismertek?


A fehérjepor egy koncentrált fehérjeforrás, amelyet fehérjedús élelmiszerekből (pl. tej, tojás, növények) állítanak elő. A fehérjeporokat leggyakrabban étrend-kiegészítőként használják azok, akiknek extra fehérjebevitelre van szükségük, például a diétázok vagy a sportolók.

A fehérjeporok formái


A legelterjedtebb fajták a következők:

1. Tejsavó fehérje (Whey protein)

  • A tejből származik, és gyors felszívódása miatt népszerű edzés után. Két fő típusa:
  1. Tejsavó koncentrátum: Kevésbé feldolgozott, kb. 70-80% fehérjetartalmú, tartalmaz kis mennyiségű zsírt és szénhidrátot.
  2. Tejsavó izolátum: Jobban feldolgozott, magasabb fehérjetartalmú (90% felett), kevesebb zsír és laktóz van benne.

2. Kazein fehérje

  • Szintén tejből származik, de lassan emészthető, így hosszabb ideig biztosít aminosavakat. Gyakran használják éjszakai fehérjepótlásként.

3. Szójafehérje

  • Növényi eredetű, teljes értékű fehérje (az összes esszenciális aminosavat tartalmazza), népszerű választás vegetáriánusok és vegánok számára.

4. Borsófehérje

  • Növényi eredetű, magas aminosavtartalommal rendelkezik, különösen gazdag leucin, izoleucin és valin nevű elágazó láncú aminosavakban (BCAA-k).

5. Kenderfehérje

  • Növényi alapú fehérjepor, gazdag omega-3 zsírsavakban, de fehérjetartalma valamivel alacsonyabb a többi növényi fehérjeforráshoz képest.

6. Tojásfehérje por

  • Tojásfehérjéből készült fehérjepor, ami jó minőségű és gyorsan felszívódik, zsírtól és szénhidráttól mentes.

7. Marhahús fehérje

  • Állati eredetű fehérjepor, ami marhahúsból készül, ezek a változatok többnyire hidrolizált fehérjeporokként kerülnek a piacra. Magas kreatin- és kollagéntartalma miatt népszerű a sportolók körében.

8. Rizsfehérje

  • Növényi alapú, hipoallergén fehérjeforrás, ami nem tartalmaz laktózt és glutént, ezért jó alternatíva az érzékenyebb emésztőrendszer számára.

A fehérjék szerkezete az aminosavak lineáris sorrendjén alapul.

IdealBody® fehérjeturmix: fehérjedús táplálkozás 2 perc alatt


Olyan diétát keresel, amelytől látványosan lefogyhatsz, az eredmény hosszú távon is megmarad, és ehhez még éhezned sem kell? Az IdealBody® csomagjai között mindent megtalálsz, amire a könnyen betartható és egyszerű diétádhoz szükséged lesz! Az IdealBody® módszerének lényege a jó minőségű fehérjék fogyasztása, ami segít az izomzat megtartásában, a zsírégetésben, és az anyagcsere-folyamatok problémamentes működéséhez is elengedhetetlen.

Az IdealBody® komplex turmixporai önmagukban helyettesítenek egy teljes értékű étkezést, így akár egy uzsonnát, reggelit vagy tízórait is kiválthatsz a segítségükkel, méghozzá változatos ízekkel, így sosem lesz unalmas az étkezés. Fogyasztásukkal ideális mennyiségben juthatsz hozzá fontos tápanyagokhoz is:

  • 22 féle vitaminhoz és ásványi anyaghoz;
  • 40% egyedi összetételű, három különböző forrásból származó fehérjéhez; valamint természetes szénhidrátokhoz, rostokhoz és zsírsavakhoz.

Nemcsak kiváló minőségű fehérjeturmixainkkal támogatjuk a fogyásodat, hanem diétás leveseinkkel, valamint kollagénekkel is, hogy a fogyás után is jól érezd magad a bőrödben.
 


 

BLOG Miért nem működnek a divatdiéták? Miért nem működnek a divatdiéták? Miért nem működnek a divatdiéták?

Mik azok a divatdiéták, és hogyan befolyásolják táplálkozási szokásainkat? Miért nem érdemes bedőlni nekik, és milyen élelmiszereket válasszunk egészségünk érdekében?

#táplálkozás #életmód
Receptek Zabos-túrós amerikai palacsinta kollagénnel Zabos-túrós amerikai palacsinta kollagénnel Zabos-túrós amerikai palacsinta kollagénnel

Fogyj eredményesen akár sport nélkül is, szupergyors receptünkkel! Reggelire vagy uzsonnára is fogyaszthatod ezeket a kollagénnel dúsított palacsintákat. Tálald joghurttal és egy kevés bogyós gyümölccsel! 

#diétás reggeli #diétás édesség