A cikk szerzõje:
IdealBody®
A cikk szerzõje:
IdealBody®
Mit ehet a cukorbeteg? – gyakran hangzik el a kérdés. A válasz: kellő odafigyelés mellett egy személyre szabott étrendet.
Napjainkban sokan küzdenek a cukorbetegség egyes típusaival vagy a diabétesz előszobájaként emlegetett inzulinrezisztenciával. Akár minket érintő probléma, akár a közvetlen környezetünkben vannak olyan személyek, akiknek meg kell birkózniuk az anyagcsere-problémából adódó nehézségekkel, egy biztos, hogy a következő kérdés így vagy úgy, de elhangzik: mit ehet a cukorbeteg, és mi az, amit nem?
A válaszadáskor és a téma tisztázásakor viszont nem elég egy táblázat– vagy listaszerű felsorolás az egyes élelmiszerekről, mert figyelembe kell venni, hogy minden cukorbetegnek személyre szabott étrendre van szüksége. Fontos, hogyha egyelőre a téma laikusaként olvasod ezeket a sorokat, mindig és minden esetben egyeztess dietetikussal, és csak a főbb csapásirányokat írd össze magadtól! Ezúttal az utóbbiak meghatározásában segítünk: összegyűjtöttük, hogy mit kell mindenképp tudnod a cukorbeteg étrend és a cukorbeteg diéta kialakításáról!
A táplálkozási szokások, illetve a rendszeres fizikai aktivitás szorosan összefonódik az ember egészségügyi állapotával. Épp ezért, bármilyen rendellenességgel állunk is szemben, egy kis mozgással és egy hatékony, kiegyensúlyozott étrend kialakításával számos krónikus betegség (például szív– és érrendszeri betegség, túlsúly) megelőzhető, javítható és kezelhető.
A cukorbeteg diéta alapjai gyakorlatilag egy az egyben megegyeznek az egészséges táplálkozás “szabályaival”, de persze, egy diabéteszes étrend összeállításával egy mérföldekkel komolyabb problémát kezelünk. Azért hoztuk csupán párhuzamba a kettő közti hasonlóságot, mert az irányelvek valóban megegyeznek. Mindkét esetben tisztában kell lenni azzal, hogy:
Az 1-es és 2-es típusú diabétesz és az inzulinrezisztencia jelenlétekor annyival másabb még a helyzet, hogy meg kell akadályozni a drasztikus vércukor-ingadozást, és ezáltal kerülni kell minden olyan táplálékanyagot, ami ezt a problémát előidézheti!
Cukorbetegség esetén az első lépéseket mindenképp dietetikus segítségével kell megtenni! Mivel a diabétesz nem gyógyítható probléma, hanem egy élethosszig tartó állapot, már az elején nagyon fontossá válik az alapok tisztázása. Egy jó szakember a megfelelő étrend összeállításához épp ezért nagyon sok szempontot figyelembe vesz, így minden esetben személyre szabott megoldást nyújt. Az egészséges diéta alapjainak meghatározásához a következő befolyásoló tényezőket mérlegeli:
Az egészséges étrend akkor válik kielégítővé és hatékonnyá, hogyha a drasztikus azonnal “mindent megfosztok magamtól” lépés nemhogy száműzésre kerül, de még csak gondolati síkon sem jelenik meg! Mindennek az alapja a fokozatosság és a sokféle módon történő táplálkozás, ami szerencsére a cukorbetegség során is pont annyira eszközölhető, mint egy átlagosnak tekinthető diéta betartásakor.
A cukorbeteg étrend fogalmát sokan úgy keretezik a fejükben, mintha kizárólag megvonásokkal járna, pedig ez így önmagában nem igaz. Tény, hogy egy komoly betegség kezelését orvosoljuk vele, ezért sokkal nagyobb odafigyelést igényel, de szerencsére nagyszerű szakemberek segítenek abban, hogy minden diabéteszes teljeskörűen élhesse az életét.
Mire kell tehát elsősorban odafigyelni? A glikémiás indexre. Ennek értelmében, amit biztosan el kell kerülni mind a diabéteszeseknek – de egyébként az egészségtudatosságra törekvő embereknek is –, azok az olyan táplálékforrások, amik nagyon hirtelen emelik meg és turbózzák fel a vércukorszintet – ilyennek számít minden gyorsan felszívódó szénhidrát.
Helyettük az úgynevezett alacsony glikémiás indexű ételeket – tehát magától értetődően – a lassú felszívódású szénhidrátokat kell előtérbe helyezni, amiket másnéven vércukorcsökkentő ételekként is számon tartunk. (Gyakorlatilag azok közül az ételek közül, amik a GI index nullától százig terjedő skáláján belül az ötvenes érték alatt állnak, bármelyik beilleszthető a diabetikus étrendbe.)
Ide tartozik/tartoznak például a(z):
Mindezzel szemben, ami biztosan tiltólistás lesz a cukorbetegek számára az nem más, mint a fehér finomított lisztből készült termékek (fehér kenyerek, péksütemények stb.), na és persze a hagyományosan cukrozott ételek és italok.
A korábban említettek szinte maguktól értetődnek, de vannak olyan tápanyagforrások is, amik nem ennyire triviálisak. Hiába, hogy alapjaiban véve a gyümölcscukor egészségesnek számít, némelyik gyümölcs pont olyan magas vércukorszintet eredményez, ami a diabéteszes számára komoly problémát okoz. A teljesség igénye nélkül itt kell megemlíteni a különböző aszalványokat (pl.: mazsola, aszalt füge), a legtöbb délen termelt gyümölcsöt (pl.: ananász, mangó, banán), a dinnyéket és sajnos még a kiwit és a szőlőt is.
1. Törekedj változatosságra! A mindennapos étkezéseidbe folyamatosan illeszd be és variáld a keményítőtartalmú élelmiszereket (kenyér, gabonafélék stb.), a megfelelő zöldségeket-gyümölcsöket, kis mennyiségben a zsírszegény húsokat és tejtermékeket!
2. Válaszd ki a legjobb minőségű, ételkészítésre alkalmas zsiradékot! Az állati eredetű és a növényi eredetű zsiradék energiatartalma közel azonos, ezért mindkettőt mértékkel kell fogyasztani! A minőség viszont sokat számít, a repce– vagy az olívaolaj tuti befutó!
3. Figyelj oda a napi étrend időbeosztására! A megszokott bőséges és egyben háromalkalmas felosztás helyett, kövesd inkább az öt kisebb adag fogyasztásának szabályát! Így garantáltan kiegyensúlyozottabbá válnak az étkezési szokásaid, és az emésztő rendszered is hálás lesz!
4. Az étrended mindig tartalmazza a lassú felszívódású szénhidrátokat, mert ezek a tápanyagforrások járulnak hozzá leginkább a vércukorszint stabilitásához!
5. Bizonytalanság esetén, mindig keress fel egy számodra megbízható szakembert! Utaltunk már az egyedi esetekre, de nem győzzük hangsúlyozni: mindenki szervezete más, mindenkinek más diétakombinációra lesz szüksége. Épp ezért az általános igazságon túl, ha bármivel kapcsolatban további kérdésed akad, kizárólag dietetikussal egyeztess!
Az IdealBody® kollégáiként elhivatottan keressük azokat a lehetőségeket, amikkel segíteni tudjuk a cukorbetegségben és a különböző ételintoleranciában küszküdők változatos étkezését. Szakácskönyvünket és mintaétrendjeinket is úgy állítottuk össze, hogy bár nem kifejezetten cukorbeteg diétához készültek, ám cukorbetegség mellett is fogyasztható ételeket tartalmaznak. Receptjeink mellett minden kiadványunkban feltüntetjük nem csak a kalóriaértéket, hanem a pontos szénhidrát tartalmat is, így mindenki könnyen eldöntheti, hogy az ő étrendjébe milyen formában fér bele az adott fogás.
A Diétás receptek, izgalmas ízek szakácskönyv mellett összeállítottunk kettő olyan innovatív mintaétrendet, amiknek tartalma a “mindenki számára bátran fogyasztható” ételek receptjeit tartalmazzák!
Unod a megszokottat? Pikáns ízekre, egyszerű, fantáziadús és gyors javaslatokra vágysz? Szerezd be a komplett menüötleteket tartalmazó vegetáriánus– és/vagy nyári mintaétrendünkról szóló kisokost, amikben ilyen, és ehhez hasonló inspiratív lehetőségeket találsz majd!
További, személyre szabott étrendet pedig a diétás étrendtervező tud adni.
Az IdealBody® diétás étrendtervező segít megtervezni számodra az ideális étrendet. Csak töltsd ki a diétakalkulátort, és már küldjük is a javasolt programot számodra.
A diétás étrendtervező kalkulátor segítségével egy komplett diétás étrendet kapsz, amelyet könnyű követni, termékeink pedig végig kísérnek az utadon, hiszen nemcsak kiváló minőségű fehérje turmixainkkal támogatjuk a fogyásodat, hanem diétás leveseinkkel is, amelyeket érdemes kiegészíteni kollagének, valamint vitaminok és antioxidánsok szedésével is a teljeskörű egészségért és szépségért.
Még nincsenek termékek a kosaradban!
Szerintünk ezek érdekelhetnek.
A kiszállítás belföldön ingyenes!
Összesen
0 Ft
Biztosan törölni szeretnéd
a terméket a kosárból?
Add meg e-mail címedet és azonnal értestünk, amint a termék újra elérhető lesz a webshopon.
Sikeres bejelentkezés